StarTs bästa projekt 2017

StarTs jury har valt ut de 10 mest innovativa kandidaterna för båda serierna: International LUMA StarT Award 2017 och International LUMA Start Education Award.  Kandidaterna har valts ut från de över 800 team från totalt 36 olika länder som har anmälts till StarT. De tre bästa från båda serierna belönades på Start-galan i Helsingfors universitets stora hallen den 23 maj klockan 13. Undervisningsminister Sanni Grahn-Laasonen beviljade priserna.

International LUMA StarT Award 2017 belönas de tre bästa stjärnteam för barnens och de ungas innovativa projektarbete inom vetenskap, matematik och teknologi. International LUMA StarT Education Award 2017 belönas går till de tre bästa teamen för innovativt utförande, gemenskaplig inlärning och för att ha delat med sig av glädjen av att lära sig inom StarT.

Kolla in kandidaternas videor och projektdagböker och ge din röst till din favorit genom att gilla videon i Youtube!

 

Kandidater för International LUMA StarT Award 2017:

Tio projekt har utsetts av StarT-juryn som nominerades för International LUMA StarT Award 2017. Projekten listas nedan i alfabetisk ordning enligt projektets titel. Spellistan för projektvideor finns här.

  1. Cave project, Agrupamento de Escolas Cidade do Entroncamento
    Francisco Gonçalves José Dias Rute Nunes, Portugal

    Projektdagbok

  2. Flight/Aviation project, Echipa Multitouchnme, Georgeta Cozma, Chereche Nicoleta Studerande: Mihalca Patrik , Mihai Olariu, Codru Erdei, Toni Caia, Rumänien

    Projektdagbok

  3. Mathematics of the chestnut, Szivárvány Kindergarten, Kistelek, Éva Virágné Szqcs and Csilla Novák, Ungern

    Projektdagbok.

  4. Nature and environment project, Šiaurės licėjaus, Lina Kiliauskait’s kindergarten group, Litauen

    Projektdagbok 

  5. Programming and robotics project, TriRoboNauts, Spahou Stefania, Staridas Vasileios, Roumeliotis Fotios, Stafila Galini, Siomos Nektarios, Grekland

    Projektdagbok

  6. Protect & live project, Büyükçekmece Atatürk Anatolian High School, Nilgün Erentay’s and Nejdet Köker’s group, Turkiet

    Projektdagbok

  7. SOS glove project, Semesta Billingual Boarding School, Bryan Tanamas Fachry Adam El-Yaqien Mucharam Sultan Gemilang Kemadi, Indonesien

    Projektdagbok

  8. Stars and space project, Salesian School Santo Domingo Savio, Jose Maria Diaz Fuentes, José Illana Lope Jimena Díaz del Álamo Elena López Sevilla Laura García Morcillo Ana Soledad Lara Fernández, Spanien

  9. Weather ball project, Veikkolan yhtenäiskoulu, under ledning av Aki Kukkonen med elever från klasserna 5A + 5B + 7-9, Finland

  10. Well being project about bread, National Science and Technology Development Agency, Supranee Sitthipairojsakul’s group, Thailand

     

     

    Projektdagbok

    Kandidater för International LUMA StarT Education Award

    Det internationella priset LUMA StarT Education Award 2017 tilldelas tre inlärningsgrupper för bästa praxis för StarTs verksamhet. De nominerade för internationella LUMA StarT Education Award 2017 listas nedan i alfabetisk ordning enligt projektets titel. Spellistan för videorna kan också hittas här.

    1. Collaboration among geography, chemistry and social studies teachers in an interdisciplinary project, Pirkkalan yläaste, Kati Lahtinen, Finland
    2. Collaboration of education and teacher training programme through StarT, MTA-SZTE Science Education Research Group, Faculty of Science and Informatics US, Erzsébet Korom, Ungern
    3. Collaboration with Physical Cultural and Sports Centre, Jonava children’ nursery-kindergarten “The Sun”, Natalija Zuravlioviene, Litauen
    4. Collaboration with Science on Stage Turkey -project, Päiväkoti Satulaiva, Taipalsaari, Kirsi Rehunen, Finland
    5. Collaborative StarT fair, Odessa ORT Zhabotinski school, Anna Michurina, Ukraina
    6. Community outreach, Green group, Khadija Azaitraoui, Marocko
    7. Developing a learning module for studying mathematics in one’s surroundings, IES Santo Domingo, Eva Acosta Gavilán, Spanien
    8. Developing student workshops in learning community, Primary School ” Miroslav Anti”, Gordana Hajdukovi-Jandri, Serbien
    9. Involving the entire school community in StarT, Betygala Maironis gymnasium, Saule Tiskuviene, Litauen
    10. Series of activities to foster STEAM education in primary schools, De Creatieve STEM, Sanne Cools, Belgien

      Grattis till alla nominerade och tack till alla som har deltagit i StarT 2016-2017!